A Nyugati-főcsatorna a Hortobágy nyugati felét, ezzel együtt a Hortobágyi Halgazdaság tavait látja el kiváló minőségű vízzel. A csatorna Tiszavasvárinál ágazik ki a Keleti-főcsatornából, vagyis vizét közvetve a Tiszából kapja. Teljes hossza 70 km. A Hortobágyi Halgazdaság vendégeiként a Gyökérkúti-zsiliptől a 33. sz főút hídjáig, valamint az árkusi-hídtól a csatorna záró-zsilipjéig, mintegy 10 km hosszúságú szakaszon hódolhatnak szenvedélyüknek a vízfolyásokat kedvelő horgászok. A 33. számú főút – Árkus-híd közötti szakasz kíméleti terület, itt horgászni nem szabad. A csatornán folytatott halgazdálkodás elsősorban a természetes folyamatok erősítésére épül. Célunk az, hogy a csatorna ökológiai adottságainak megfelelő, jó horgászati lehetőséget biztosító természetes halállományt tartsunk fenn.
A kihelyezett, illetve fenntartott halállomány ugyanakkor alapvetően hozzájárul a csatorna jó állapotának megőrzéséhez is. Mivel a csatorna adottságai nem, vagy csak korlátozott mértékben teszik lehetővé a ponty szaporodását, ezért ennek állományát telepítéssel pótoljuk. Ugyanakkor a csatornában szaporodni jól képes ragadozó halak – balin, csuka, süllő, harcsa – állományát nagyobb mennyiségű, kistestű őshonos – keszeg – halfaj telepítésével, valamint mesterséges ívási alzat kihelyezésével próbáljuk erősíteni. A csatornába a nem őshonos halfajok kihelyezése természetvédelmi és halgazdálkodási szempontból egyaránt nem kívánatos.
A fogási eredmények bizonyítják, hogy a csatornában a rekord méretű pontyok, süllők, és csukák is jól érzik magukat. Jól szórakozhatnak itt azok a horgászok is, akik a változatos fajösszetételű fogásban lelik örömüket, hiszen a Nyugati-főcsatorna 35 halfaj számára biztosít élőhelyet.
A csatornán egész évben a horgászatra vonatkozó jogszabályok és a helyi szabályozások betartásával lehet horgászni. Természetvédelmi okok miatt az éjszakai horgászat nem megengedett.
Jegyárak (2025):
Napijegy: 5000 Ft
A vízterület tulajdonságai:
A Nyugati-főcsatorna Tiszavasvárinál ágazik ki a Keleti-főcsatornából. Teljes hossza 70 km. A vízkormányzást négy zsilip teszi lehetővé. A csatorna felső vezetésű, vagyis talajvízzel nem terhelt. Ez biztosítja a csatorna jó vízminőségét. A Gyökérkúti-zsilip alatti szakaszon a meder szélessége 10-12 méter között változik, a vízmélység 2-2,5 méter körüli. A maximális vízhozam a szakasz felső pontján 7 m3/s, a legalsó ponton 4 m3/s. Sajnos azonban az öntözővíz-igény csökkenése miatt az aktuális vízhozam ezeknél az értékeknél jelentősen kisebb. Nagyobb áramlásra inkább a tavaszi és őszi időszakokban lehet számítani, amikor a Halgazdaság több tavát egyszerre tölti. A szakaszon a mederszél a vízáramlás hatására padmalyosodott. Az aljzat a sodorvonalban kemény, a mederszélen gyengén iszapos. A szegélynövényzet, amely túlnyomó részben nád és gyékény nem széles, ez jól meghorgászhatóvá teszi a területet. A halaknak jó búvóhelyet jelentenek a parti növényzet gyökérzete, a benyúló hajtások, valamint a kisebb hínárfoltok. A gátakon száraz időben gépkocsival is lehet közlekedni.
A csatorna halai:
A Nyugati-főcsatornára az alföldi vízfolyások halfaunája jellemző. A Tisza közelségének köszönhetően időnként igazi folyóvízi halak (pl. domolykó, menyhal is előkerülnek). A csatornában fellelhető fajok száma 35. Szakaszunkon a halfaunisztikai vizsgálatok eredményei szerint domináns faj a karika keszeg, a bodorka, valamint a küsz. Nagyobb egyedszámban jellemző a vízre a jász, a vörösszárnyú keszeg és a compó. A szakasz domináns ragadozója a csuka, de jelentős mennyiségű a süllő és a harcsa állomány is. A nagy sügérek kedvelői eredményesen próbálkozhatnak a faj megfogására akár kishallal, akár pergetve. A gyorsabb folyású részeken eredményesen lehet balinra horgászni.
Az áramlásos időszakokban eredményesen lehet úsztatva horgászni. Az álló úszós horgászat viszont akkor élvezetes, mikor a vízkivételek szünetelése miatt a víz csak nagyon gyengén áramlik. Békés halra célszerű finom fenekező szereléket használni. Az etetésnél szintén figyelembe kell venni a víz áramlását. Kapitális halakra azok számíthatnak nagyobb eséllyel, akik rászánják az időt a rendszeres etetésre. Itt figyelembe kell azonban venni, hogy napnyugta után a területen nem szabad sem horgászni, sem tartózkodni. A Nyugati-főcsatorna kiváló terepe a pergető horgászatnak. A csukákat elsősorban a növényszegélyből csalhatjuk elő, de igazi csemege a padmaly alatt, vagy a gödrökben tanyázó harcsák, süllők zsákmányul ejtése. Balinra, sőt sügérre is eredményesen lehet horgászni. Figyelem! A műtárgyak 50 méteres körzetében nem szabad tartózkodni! Az élő csalival horgászókat könnyen érheti meglepetés, 2005-ben így akadt horogra egy rekordlistás angolna.