Lótücsök (Gryllotalpa gryllotalpa)

lobogar

A lóbogár, a lótetű vagy a lótücsök elnevezés (Gryllotalpa gryllotalpa) mind egyetlen állatfajt jelöl. De legjobb, ha lótücsöknek nevezzük (legalább ennyivel segítsünk a rovar megítélésén), mivel a tücskök családjába tartozik (annak ellenére, hogy külleme eltér többi rokonától). A kifejlett lótücsök megnyúlt, hengeres testű, barna színű és akár az 5 cm-t is elérő, nem túl bizalomgerjesztő, akár ocsmánynak is nevezhető rovar.

 

A földi életmódhoz alkalmazkodva első pár lába – akár a vakondnak – ásólábakká módosult, a hátsó, a tücskökre oly jellemző ugróláb viszont elcsökevényesedett. A zenész a hímtücsök a családban, kitartó ciripelésével csalogatja magához a nőstényeket.

 

 

Élete legnagyobb részét a földben tölti. Jelenléte könnyen felismerhető, mert járatai, amelyek közvetlenül a felszín alatt futnak, boltozatosan kiemelkedik a talajszintből. Amerre jár, megrágja a gyökereket, kidönti a palántákat és csíranövényeket, de a változatosság kedvéért szívesen elfogyasztja a rovarlárvákat és csigákat is.

 

 

Rendkívül sok növény esik áldozatául pusztításának: megtámadja a burgonyát, cukorrépát, napraforgót, kukoricát, szamócát, gyümölcsfákat, fiatal telepítésű szőlőt, valamint sok zöldségfélét. Télen telel, ilyenkor 1 m mélyre is lehatol a talajba vagy a trágyába, esetleg a komposztba.

 

 

Beszerzése egyszerű, ha talaj felszíne alá öblös üveget helyezünk, amibe áskálása közben belepottyan. Érdemes az edénybe vizet tennünk, hogy ha már egyszer csapdába esett, véletlenül se tudjon kimászni az áldozat.

 

 

lobogar01

Megjelenése:
Barna teste zömök, hengeres alakú, elülső lábpárja széles ásólábakká alakult. Háromszögletű fején rövid, fonálszerű csápok vannak. Elülső szárnyai rövidek, a hátulsók megnyúltak, hegyesek. Hosszú faroktoldaléka van.

 

 

Életmódja:
Főként éjszaka aktív. Járatokat ás a nedves talajban, ahol apró rovarokkal és növényi részekkel táplálkozik. Szinte állandóan ezekben a labirintusszerű, szerteágazó járatokban tartózkodik. A hímek meleg nyári estéken útra kelnek. A kertekben a növények fogyasztása miatt helyenként káros lehet.

 

 

Szaporodása:
A nőstény a talajba rakja és őrzi a petéket, és a kikelő lárvákat is. A lárva áttelel, a következő tavasszal lesz belőle imágó, kora nyáron már ivarérett. A kifejlett lótücsök általában két évet él.