Kősüllő (Stizostedion volgensis)

kosullo

 

Egyéb nevei :
tarka süllő, volgai süllő, tótsüllő, bandár, vadsüllő.

 

Jegyei:
Testformája hasonlít a fogassüllőéhez, csak kissé zömökebb. Hosszú feje után a hirtelen emelkedő hát a fogasénál íveltebb. A szeme nagy, a csúcsba nyíló szája felső állkapcsi szeglete nem ér túl a szem középvonalán. A 10-15 cm-nél kisebbeknek a többi közül kiemelkedő ebfogaik még vannak ugyan, de az ennél nagyobb kősüllőknél már csak egyforma hosszú fogak ülnek az állkapcsokon. A nagyjából egyforma magasságú hátúszók közül az elsőben 12-14 tüske, a másodikban 20-22 elágazó sugár van. Háta zöldesszürke, határozottabb vonalú haránt sáv halad az oldalán a has felé. Úszói szürkék, sárgás árnyalattal; a hát és a farokúszók sávozottak. Nagyobb példányainak hossza 25- 30 cm, legfeljebb 40 cm. A 35 cm-es egyed 0,5 kg-os a 3 kg-os példány már óriásnak számít.

 

Elterjedése:
A Fekete- és a Kaszpi-tengerbe ömlő folyók vízrendszerében előforduló halfaj. A két legnagyobb elterjedési körzete a Duna és a Volga medencéje. Hazánkban őshonos. Folyóinknak dévér-szinttáján él, de kisebb számban a márna-szinttájra is felhatol. Nagy tavainkból sem hiányzik. A Balatonban gyakori.

 

kosullo2

 

Életmódja:
A nagyobb víztérhez ragaszkodó hal, ahol rosszabb vízminőséget is elviseli; kis vizekben nemigen találjuk meg. Fiatal korában vízi gerinctelen állatokkal táplálkozik, de felnőve csakis halakat fogyasztó ragadozóvá válik. A fogas süllő táplálékvetélytársa. Azonos élőhelyen általában 25-35 nappal később ívik, mint a fogas süllő. Így aztán ivadéka gyakran válhat az akkorra már fejlettebb fogas süllő-ivadék táplálékává. Gyökeres helyeken párosan ívik. Ivaréretté a 3-4. nyáron váló nősténye testsúly-kilogrammonként 60-200 ezer ragadós ikrát rak évente. Az 1. évben 5-8, a 2. évben 10-15, a 3. évben 16-22, a 4. évben 20-30, az 5. évben 26-35 cm testhosszt ér el.

 

Jelentősége:
Halászati téren a süllőzsákmány járulékos tagja. Húsa jóízű, kissé zsírosabb a fogasénál. Kedvelt horgászhal. Fogása a fogassüllőéhez hasonló, de kisebb horoggal és csalival történik. Gyakran rajtaveszt a gilisztával vagy paprikás- kenyérrel csalizott horgon is. Fajlagos tilalmi ideje március 1-től április 30-ig tart.