A pergető szezon közepén járva a profi, elszánt pergetők már túl vannak a sokadik jó halukon. A sikert, a lendületet az újabb fogások, koppanós kapások dinamikája fokozza. A vízpartokra látogató plasztik csalis pecások dobozából nem hiányozhatnak a jobbnál jobb darabok. Az amerikai Mann’s pedig jó, nagyon-nagyon jó. Nemcsak a szín és méretválasztékuk, az elképesztően jó mozgásuk, ebből fakadó fogósságuk, de mérsékelt áruk is a királyi kategóriába emeli őket.
Mann’s Action Shad twiszterfarkú gumihal
Kimondottan vékony, függőlegesen lapított testű, féregfarokkal ellátott gumihal. A farok rész nem lett merészen hosszúra hagyva, inkább a test mérete a domináló. Ennek előnye, hogy hosszan tudjuk végigvezetni a horgot a csaliban, így megfoghatjuk a kényesebb, csak a farokra fókuszáló kapásokat is.
Kétféle méretben kerül forgalomba, 6 és 12 centis változatai ugyan kissé szűkítik a felhasználási területet, de rendkívül fogós és figyelemfelkeltő színváltozatai kompenzálják a foghíjas méretsort. A megszokott darabok (fehér és zöld flitteres) mellett mindegyik test piros farokkal van ellátva, közülük érdemes mindenképpen kipróbálni a fekete, a fehér, és a sárga testű egyedeket.
Mann’s CTG (Curly Tail Grub) twisterek és a Mann’s Hard Nose
E két minőségi twister család fogósságban, méretben megegyeznek egymással. A két csoport különbsége csupán abban mutatkozik meg, hogy a Hard Nose egy sózott, fűszerezett anyaggal van gyárilag kezelve. Nos, erre a ?panírozott?, intenzíven aromás állapotra utal az angol Hard Nose elnevezés is.
Személyesen nem tapasztaltam fogás és eredményességbeli különbséget a két csali típus között, pedig gyakran váltogattam a gyorskapcsomban korábbi időkben a CTG-t és a HN-t. Ahogy említettem, méretben nincs számottevő különbség (a Hard Nose nem kapható 2,5 és 12,5 cm-es hosszban), de látványos színbeli eltérés sem tapasztalható a két csoport között.
A CTG twiszterek ötféle méretben állnak a horgászok rendelkezésére, 2,5 cm-től 12,5 cm-ig találkozhatunk velük. A testhez viszonyítva a farokrész extra hosszúságú, lágy kialakítású. Ennek hatására a legkisebb áramlás keltette mozgás is ingerlő impulzusok leadására képes. A test anyaga a megszokott Mann’s minőséget prezentálja, tökéletesen horogálló, sokszori feltűzésre sem szakad, vagy nyílik szét.
A Mann’s CTG-k kisebb méretei a legfogósabb és legkeresettebb sügéres csalik körébe tartoznak, főként a barna (GG), ezüst (CGMF) kombinációk váltak be a horgászatok során, persze vékony, 0,16-0,18 monofilra kötve.
Nagyobb változatai rendkívül eredményesek csukára és süllőre egyaránt. Egyre nagyon figyeljünk, ne tűzzük őket annál nagyobb jigre, mint amekkorát a környezet, körülmény (a víz mélysége és esetleg sodrása) megkíván.
Törekedjünk arra, hogy lehetőség szerint minél természetesebben, lassabban hulljon alá fellibbentett csalink a talajra, mivel itt az utolsó fázisban nem maradhat el az ott tartózkodó ragadozó rávágása.
A Mann’s twiszter duplafarkú változata szintén tökéletes választás lehet. Egy méretben, négy centiméteres testhosszban és nyolcféle színben kerül forgalomba. Természetesen kétszeres impulzust és rezonanciát ad le, de ?ólmozás? terén nála is hasonlóképpen kell eljárni, mint szimplafarkú testvéreinél.
A Mann’s újdonságnak számító, de máris nagy sikert elérő csalija a Hard Nose Jerkbait. A speciális csali a drop shot módszer technikájához ideális, különleges alakja, anyaga lehetővé teszi a rendkívül ingerlő csalifelkínálást.
írta és fényképezte: Halmos Mihály
Forrás: Energofish