Tisza tó (404,5-440,5fkm)

2021-01-11

A Tisza-tó Magyarország keleti régiójában a Tisza 404 fkm-e (Kisköre) és 440,5 fkm-e (Tiszabábolna) között, a Tisza hullámterében kialakított mesterséges víztározó. Kiterjedését tekintve a Kárpát-medence második legnagyobb állóvize, bár ez az állóvíz meghatározás nem teljesen helytálló, hiszen a Tisza hatására jelentős vízmozgások tapasztalhatók benne. Területe 127 km2, legnagyobb hossza 27 km, legnagyobb szélessége 6 km. Duzzasztását a kiskörei vízlépcső 1973-as üzembe helyezése tette lehetővé, mely a Tisza magyarországi szakaszán a második vízlépcső.

1412236229
Forrás: Sporthorgasz.eu

2021-es jegyárak

1 napos 2 napos 3 napos 7 napos Éves I. részlet éves II. részlet éves
Felnőtt 3 100 Ft 5 000 Ft 7 000 Ft  12 500 Ft 31 500 Ft 17 000 Ft 15 500 Ft
Ifjúsági 600 Ft 5 600 Ft
65 év fölötti 21 000 Ft
Turista 2 000 Ft 4 500 Ft 8 000 Ft ?
Női 15 500 Ft
Gyermek 100 Ft*
Behúzós 12 000 Ft 20 000 Ft 80 000 Ft
Töltéshasználati hozzájárulás 250 Ft 450 Ft 550 Ft 800 Ft 5 000 Ft
    *Ajándékba kapja minden jogosult

A terület az 1960-as évekig igen változatos képet mutatott. Puhafás ligeterdők, galériaerdők váltakoztak üde, fás legelőkkel és kaszálókkal, holtágakkal, morotvákkal, illetve nagy kiterjedésű gyümölcsösökkel, szántókkal. Eredeti elképzelés szerint több célja is volt a kiskörei vízlépcső megépítésének:

A Jászsági- és Nagykunsági-főcsatornák vízellátásának biztosítása. A mezőgazdaság vízigényének kielégítése mellett gravitációs átvezetéssel nagy szerepet játszik a Körös-völgy vízhiányának enyhítésében és ökológiai vízpótlásában. Másik fő cél a kiskörei vízi erőmű megfelelő vízmennyiséggel való ellátása, mely olcsó villamos energiát tervezett biztosítani a térség számára. Harmadsorban turisztikai és vízi sportolásra alkalmas terület létrehozása.

terkepegyben2016 e1488381272715

Mindezek érdekében az 1968-69-es években elkezdték a mai gátak és a kiskörei erőmű építését, és az erdők letermelését. A hatalmas munkával azonban nem végeztek volna időben, ezért az első duzzasztás megkezdése előtt már csak a fák döntése volt a cél, a kiszállítással nem foglalkoztak. Ennek köszönhetően ma is rengeteg uszadékfa és fatuskó található a területen, ami a vízi közlekedést igen veszélyessé teszi. Ugyanakkor, sok madárnak nyújtanak fészkelő- és pihenőhelyet (pl. az Óhalászi-holtágban, a tuskókon dankasirályok és küszvágó csérek költenek, a vízből kiálló fatorzók pedig nagyszerű pihenő- és szárítkozó helyek).

A pusztítást kevés terület kerülte el, ezek közül a legjelentősebb az aponyháti őstölgyes, mely a maga több száz éves kocsánytalan tölgyeivel egyedülálló ritkaságnak számít. Hatalmas fái között biztonságos élőhelyet talál a fekete gólya éppúgy, mint a fekete harkály.

Az első duzzasztást a kiskörei vízlépcső 1973-as üzembe helyezése tette lehetővé, majd 1980-ban a második ütemet is megvalósították. A tározó ma is ezen a szinten üzemel. A harmadik duzzasztási szintet azonban nem hajtották végre (ez még mintegy 150 cm-es vízszintemelkedést jelentene), aminek több oka is van. Ezek közül az egyik, hogy a mai gátak nem biztos, hogy elbírnák ezt a szintet huzamosabb ideig. Az eredeti elképzelés szerint az egész tározó területe nyílt vízterület lett volna, de mivel a harmadik szintet nem emelték meg, sok szárazulat megmaradt.

A tározóban található szárazulatok összterülete megközelítőleg 43 km2, közepes vízmélysége 1,3 m, maximális mélysége 17 m (az élő Tisza folyómedrében mérve). A folyó hossza a tározóban 33,5 km.

1410952973

Éghajlat

A Tisza-tó és környékének éghajlata – mint az Alföldé általában – száraz kontinentális, száraz, meleg nyárral, hideg téllel, nagy évi hőingadozással. A hőmérséklet abszolút értékei között igen nagy a különbség, télen mértek már mínusz 36°C-ot, nyáron nem egyszer 36-37 °C-ot is. Szárazföldi jellegével függ össze, hogy jóval gazdagabb napfényben, mint Európa azonos földrajzi szélességen fekvő tájai. A napsütéses órák évi száma meghaladja a 2.000 órát. A napfényes órák száma – a statisztikai adatok szerint – július hóban a legmagasabb. A forró nyári napok, amikor a hőmérséklet 25 °C-nál magasabb, júliusban és augusztusban meghaladja a 20 napot is. Az évi középhőmérséklet a Tisza-tó környékén 10-11 °C. A Tisza-tó és környéke az ország csapadékban legszegényebb tájai közé tartozik. A csapadék 500-600 mm.

Vízgazdálkodás

Április-májusban időjárástól és árvízi helyzettől függően nyári szintre duzzasztanak, ami a tiszafüredi nagy hídnál mérve 550 cm. Ezt a szintet egész nyáron tartják, majd október végén, november elején fokozatosan téli szintre állítják vissza, ami a füredi mércén mérve 420-430 cm. A téli alacsonyabb vízszintet több szempont is indokolja: ha pl. a nyári víztömeg maradna a tározótérben, tavasszal egy hirtelen meginduló jégzajlás az egész területet letarolhatná, és veszélyeztethetné az erőművet is, illetve egy tavaszi árvíz idején sokkal kisebb vízmennyiséget tudna felvenni a tározótér. A feltöltődés és az egyenetlen mederfelszín miatt téli szintnél jelentős szárazulatok emelkednek ki a tómederben, melyek kiváló táplálkozó- és pihenőhelyek a vonuló madárfajoknak. Vízgazdálkodását a Tisza vízállása befolyásolja, a Tiszán kívül az Eger-patak és a Laskó-patak folyik a tóba.

tt 01 terkep

TISZA-TAVI HORGÁSZREND 2021

Általános horgászati előírások:
1.A) A felnőttek részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre maximum 2 bottal és botonként legfeljebb 3 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 3 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 2 db (pl.: 2 db ponty és 1 db csuka, vagy 2 db süllő és 1 db kősüllő). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 100 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 10 kg – de maximum 50 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 3 kg fogható ki.

1.AB) A 65 év felettiek részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre maximum 2 bottal és botonként legfeljebb 3 db ? egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 3 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 2 db (pl.: 2 db ponty és 1 db csuka, vagy 2 db süllő és 1 db kősüllő). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 100 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 10 kg – de maximum 50 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 3 kg fogható ki.

1.B A korlátozott horgászati jogosítványú, nők részére váltható éves területi jegy birtokosa 1 bottal, és azon legfeljebb 3 db egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában, a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 1 db (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 1 db süllő és 1 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 50 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg fogható ki.

1.C) Az ifjúsági területi horgászjegy birtokosa (az a 10. életévét betöltött 18 év alatti, valamint az adott naptári évben 18. életévét betöltő; nappali tagozatos közép- vagy felsőfokú felsőoktatási tanulmányokat folytató személy esetében 22 év alatti, valamint az adott naptári évben 22. életévét betöltő, gyermek horgásznak nem minősülő, állami horgászvizsgával, horgászegyesületi tagsággal rendelkező személy) 1 bottal, és azon legfeljebb 1 db ? egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. Ifjúsági területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 1 db (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 1 db süllő és 1 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 50 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg fogható ki.

1.D) A gyermekek részére kiadott területi horgászjegy birtokosa (az a horgászvizsgával nem rendelkező személy, aki a 3. életévét már betöltötte, de a 15. életévét az adott év december 31. napjáig még nem tölti be) 1 bottal, azon 1 db – maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat. A darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 1 darabot tarthat meg. Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 3 darab, évente maximum 50 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg fogható ki.

1.E) A turisták részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre 1 bottal és legfeljebb 2 db ? egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a
darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 2 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 20 darab hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db -, ezen belül menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg fogható ki.

2. A törvényben meghatározott fajlagos tilalmi időszakokra és a kifogható legkisebb méretekre vonatkozó szabályok az állami jegy és fogási napló-ban találhatóak. A Tisza-tavon azonban az alábbi fajok vonatkozásában a következő kifogható mérettartományok vannak érvényben:

 

Ponty legalább 35 cm legfeljebb 70 cm
Süllő legalább 40 cm legfeljebb 75 cm
Kősüllő legalább 30 cm legfeljebb 40 cm
Csuka legalább 50 cm legfeljebb 80 cm
Balin legalább 40 cm legfeljebb 60 cm
Compó egész évben védett – nem fogható

 

3. A Tisza-tó területén a csuka fajlagos tilalmi időszaka február 15-től április 15-ig tart.

4. A Tisza-tó teljes területén tilos a harcsa horgászata és kifogása (megtartása) és a vízből történő kiemelése november 15-től február 28-ig.

5. Március hónapban csalihallal (élő és élettelen állapotban egyaránt), haldarabbal, műcsalival és vertikális módszerrel horgászni a Tisza-tó teljes területén tilos.

6. Fajlagos tilalmi időszakában tilos a tilalommal védett halfajra horgászni. (Ez alól kivételt képez a harcsa.)

7. Tilos minden olyan horgászmódszer alkalmazása, amelynek eredményeként a horog nem a hal szájába akad. Minden kívülről és nem a fejrészen akadt, vagy külsérelmi nyommal rendelkező halat kötelező a vízbe visszahelyezni, megtartani tilos.

8. A Tisza-tó teljes területén tilos a vontatásos vagy sleppelő módszer (elektromos vagy robbanómotorral, evezővel, szél vagy sodrás által egyaránt).

9. November 15-től február 28-ig a vermelő halállományok védelme érdekében – szonárt használni tilos.

10. Január és december hónapokban a horgászat csak 7 órától 17 óráig, február hónapban 6 órától 18 óráig engedélyezett.

11. A végszerelék behúzással történő bejuttatása csak és kizárólag behúzós területi jegy birtokában engedélyezett. Ilyen típusú területi jegy nélkül, parti vagy csónakos horgászat esetén a szerelék vízbe juttatása csak és kizárólag a partról vagy a csónakból elvégzett dobással engedélyezett. A végszerelék vízbe juttatása után attól eltávolodni tilos. Az etetőhajó használata tilos.

Területi korlátozások:

12. A kiskörei téli kikötő területén, valamint a duzzasztómű felvizén 300 m hosszan, továbbá az öblítőcsatornák, Aponyháti-csatorna és a Kis-Tisza szabályozó műtárgyainak 50 m-es körzetén belül tilos horgászni és behorgászni.

13. Május 1-től június 30-ig az I-es számú öblítőcsatorna bejáratát jelző táblák vonalától, az öblítőcsatornával szemközt lévő Tisza szakaszon mindennemű horgászat tilos.

14. A Tiszavalki- és a Poroszlói-medencében november 15-től február 28-ig horgászni csak természetes csalival és egyágú horoggal engedélyezett, a pergetés, valamint az ólomba öntött, a két- és háromágú horog használata kizárólag az Óhalászi-Holt-Tiszán, a Füredi-Holt -Tiszán, a Nagy-Morotván, a Hordódi-Holt-Tiszán, az Örvényi-Morotván, a IX és VI-os számú öblítőcsatornán, és a Szartos-árkon engedélyezett.

15.Vermelő kíméleti terület a Dühös-lapos vízterülete, azaz a 33-as főút hídja (Eger patak hídja), ettől a hídtól a rábolyi gátőrházig az Eger-patak medrének bal széle, a kereknád, a gémeskút és a Bocskoros híd által határolt terület. Ezen kívül a Tisza-folyón a 407-409 fkm közötti szakasz, a Katamarán kikötő belső kikötő bejárata-423 fkm, és a 434-435 fkm közötti szakasz. Ezeken a területeken november 15-től február 28-ig mindennemű horgászat és a tartózkodás tilos, csak az áthaladás engedélyezett.

Szaporodó kíméleti terület a Tisza-tó gátjának a rábolyi szakaszán a 12/8-as töltéskilométere az Eger-pataknak a Négyes és Borsodivánka községeket összekötő közúti hídja, a tiszavalki kikötő, valamint a Nyárád-ér jobb partja, a Nyárád-ér és Eger-patak összefolyása, az Eger-patak bal partja és a Vak-Eger-vize felső torkolata által határolt terület, valamint a Liliomos nevű vízterület (Darvas-Fás-ér-Sebesfoki erdő által határolt terület). Itt március 1-től június 15-ig mindennemű horgászat és a tartózkodás tilos.

A kíméleti területek a területi jegy térkép mellékletén ábrázolva megtalálhatóak, valamint a határait a helyszínen táblák jelölik.

A horgászat rendje:

16.TILOS célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli (méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő hal) még akkor is, ha a horgász visszaengedi a halat. Ha véletlenül ismétlődően ilyen hal akad horogra, akkor a horgász módszert és/vagy horgászhelyet köteles váltani.

17. A Tisza-tavon kifogott (megtartott) halat a halgazdálkodási vízterületen, illetve annak partján elajándékozni tilos.

18. A Tisza-tavon foglalt horgászhely nincs, a horgászhelyet érkezési sorrendben lehet elfoglalni. A csónak rögzítésére szolgáló karókat, kiszúrókat, az etetés helyét jelző bójákat a horgászat befejeztével a horgász köteles kiszedni és elvinni. A horgászhelyeket a növényzeten elhelyezett idegen anyagokkal megjelölni tilos.

19. A behúzós horgász horgászhelye és a hozzá tartozó bója közötti területen más horgász csak a behúzós horgász beleegyezésével tartózkodhat.

20. A Tisza-tó területén működő szabadvizű strandokon a horgászat május 2-től augusztus 31-ig tilos.

21. Szemetelni és szemetes horgászhelyen horgászni tilos. A szemetes helyen horgászó személytől a területi jegy bevonásra kerülhet. A horgász köteles a horgászhelyet tisztán hátrahagyni. Ennek érdekében a keletkezett hulladékot köteles elszállítani, vagy a Sporthorgász Kft által forgalmazott sárga színű zsákban a gátkorona élén elhelyezi, amit a Kft. onnan elszállít.

22. Szervezett horgászversenyek idejére a Tisza-tó bizonyos területei a verseny résztvevői részére lezárásra kerülhetnek. Ezekben az időszakokban, ezeken a területeken más horgászok számára a horgászat tilos, a már ott horgászók halőri felszólításra kötelesek helyüket a verseny időtartamára elhagyni. Ezekről a helyszínekről a Kft. a honlapján folyamatosan tájékoztatást ad.

23. A halgazdálkodásra jogosult fenntartja a jogot, hogy a Tisza-tó egész területén, bármely víztéren, határozatlan ideig ? a horgászokkal és képviselőjükkel előzetesen egyeztetve ? megtiltsa bizonyos horgászmódszerek alkalmazását vagy a horgászatot. Az életbe léptetett korlátozásról a társaság a weblapján (www.sporthorgasz.eu), elektronikus hírlevél formájában, a kikötőkben elhelyezett hirdető táblákon, valamint az érintett víztér határában elhelyezett táblákon tájékoztat.

A helyi horgászrend megsértése a területi jegy azonnali bevonásával jár.
A Sporthorgász Kft. orvhalászat bűncselekményének elkövetése, szemetelés és a kifogott hal értékesítése esetén az elkövetőt 5 évre, a halgazdálkodási törvény vagy a helyi horgászrend 3 éven belül 3-szori ismételt megsértése esetén 3 évre eltilthatja a területi jegy váltásától.

A horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény, valamint a végrehajtására kiadott rendelet az irányadó.

Fajlagos tilalmi idő / Species related pro­hibition / Spezifische Schonzeit Kifogható legkisebb méret / Minimum Size limit / Fangbare Mindest­größe Kifogható legnagyobb méret/ Maximum Size limit/ Größtmaß
Csuka / Northern pike / Hecht II.15.  IV.15. 50 cm 80 cm
Süllő / Pikeperch / Zander III.2.  IV.30. 40 cm 75 cm
Kősüllő / Volga pikeperch / Wolgazander III.2.  VI.30. 30 cm 40 cm
Balin/ Asp / Rapfen III.2.  IV.30. 40 cm 60 cm
Sügér / Perch / Barsch III. 2. – IV. 30. 15 cm
Márna / Barbel / Barbe IV.15.  V.29. 40 cm
Garda / Razor fish / Ziege IV. 15. – V.29. 20 cm
Domolykó / Chub / Döbel IV. 15. – V.29. 25 cm
Jászkeszeg / Ide / Aland IV.15.  V.29. 20 cm
Paduc / Nase / Nase IV.15.  V.29. 20 cm
Szilvaorrú keszeg / European bream / Zährte IV.15.  V.29. 20 cm
Ponty / Carp / Karpfen V.4.  V.29. 35 cm 70 cm
Compó / Tench / Schleie Egész évben nem fogható
Harcsa / Catfish / Wels V.4.  VI.15.

November 15-től, február 28-ig tilos a harcsa fogása

60 cm, fajlagos tilalmi időszakban legalább 100 cm
Menyhal / Burbot / Quappe 30 cm
Sebes pisztráng / Brown trout / Bachforelle X.1.  III.31. 22 cm

A naponta kifogható darabszámmal is védett halfajokból éves területi engedéllyel évente összesen legfeljebb 100 db fogható ki.
Menyhal, sügér és domolykó esetében a naponta kifogható mennyiség darabszámtól függetlenül 3 kg.

Elérhetőség:

(+36) 59-352-273