Ártándi bányatavak

Ártándi bányatavak

Egyesületünk a város és térsége legnagyobb nonprofit szervezete mely 1972-ben a lelkes horgászok természetet, sportot kedvelők jóvoltából alakult, akik szervezetté tették a szabadidős horgászatot, legális körülményeket teremtve a horgászoknak. Működéshez az akkor működő gazdasági egységek két tavat biztosítottak Ártánd térségében. Egyiket az Ártándi Kavicsbánya vállalat, másikat az Ártándi Mezőgazdaság Termelőszövetkezet. Mindkét helyen pezsgő horgászélet alakult ki, amely a 90-es évek elejéig elég jól működött. Ezután törés következett be melynek 1998-ban vezetőségváltás vetett véget. Rendeződtek a jogi és vízhasználati, halászati jogok, az új halászati és vadászati törvények értelmében. Pályázat útján az egyesület 15 évre elnyerte a az Ártándi Homokbánya tó halászati jogát, melyről szerződést kötött. Így ez a tó megmaradt az egyesület kezelésében. Évekkel újra indult a homok kitermelés, mely megváltoztatta a tó arculatát és növelte horgászható területét. Ennek következtében partot kellet rendezni, viszont megnőtt a két gátnyúlvány által a horgászhelyek száma.

Ártándi bányatavak

A tó ideális pihenőhely, mondhatni a környék kedvelt kiránduló és horgász helye a bihari térségi egyik kis gyöngyszeme. Vízminősége a különböző intézkedések eredményére ivóvíz tisztaságú. Partját szaggatottan nádfoltok fák, bokrok szegélyezik. A hozzáértő szemnek pihenni vágyóknak ideális helyi. A volt strand részen rendezvényekre alkalmas tágas hely, valamint az Ártándi Önkormányzat által épített és kezelésben lévő stabil színpad található.

Lehetőség van főzésre, szalonnasütésre, játékra, sportolásra. Ezen a területen fák padok és egy magántulajdonban levő büfé is található, mely a forró nyári napokon kinyit. A tó élővilága változatos. Megtalálható a hínártól kezdve a sásig minden, nád, tavirózsa és sok fajta vízi és vízparti növény, ami emeli a tó értékét. Halfajai a horgászható fajokból tevődik össze. Főleg ponty, amur, kárász, keszegfélék, süllő, csuka, egyéb apró halfajok, valamint korlátozott számban található mocsári teknős, kis mértékben rák, busa melynek egyedszámát korlátoztuk.

Tavunk kis területe miatt állandó hal utánpótlást, telepítés igényel, melyet egy évben 3-4 alkalommal megteszünk. Halainkat biogazdálkodást folytató halgazdaságból, valamint lehetőség szerint tiszai valódi élőhelyről biztosítjuk 2-3 nyaras állományokból. Ehhez társul a 4 nyaras szép méretű és szép külső-belső adottságokkal rendelkező példányok telepítése. Egyesületünk elindult a sporthorgászat irányába ennek kapcsán minden idényben már-már hagyománnyá vált versenyt rendezünk. A hagyományos halfogó versenyt a ponty tilalom feloldása után vegyes készséggel (fenekezős és úszós módszerekkel) lehet versenybe szállni. Díjai kategóriák szerint díszes serlegekből, valamint az egyesületet támogatók által alapított vándorserlegekből állnak. Második versenyünk augusztusban a „BIHAR” páros kupa, ahol két versenyző külön szektorban elért összesített eredménye adja a helyezést.

Rendezvényeinken a benevezett versenyzők a helyszínen főzött ebédet illetve vacsorát kapnak. A verseny idején minden esetben a büfé csemegével, itallal szolgálja a vendégeket. Az egyesület tagjai mérsékelt számban részt vesznek különböző horgász versenyeken ahol biztató eredményeket érnek el.

Ártándi bányatavak

Örvendetes, hogy nagyobb azon horgászok száma, akik a finomabb szerelést választották. Tavunk az ország 100 legfejlettebb horgásztó listáján van. Egyéni fogásban a megyei egyesületek között 6-7-ik helyen áll évek óta. Vendéghorgászaink is vannak. Soprontól Tiszadobig, Debrecentől Békésig valamint a hazánkba látogató külföldiekig.

Korlátozott számban lehetőség van év elején új tag felvételére, valamint napi- hétvégi jegyes horgászatra. Megközelíthetőség a 42 úton Ártándra letérve a Csali sörözőtől 200m-re, valamint Biharkeresztesen át Ártándon a Csali sörözőtől, autóval, kerékpárral, gyalog egyaránt.

Bevásárlás főzésekhez, a közelben levő boltban lehetséges. Biharkeresztesen horgász szaküzlet és szállás igénybevételére is lehetőség van. Őszintén reméljük rövid bemutatkozásunk, felkeltette érdeklődését és szabad idejében felkeres bennünket a gondtalan pihenés kikapcsolódás reményében.

Ártándi bányatavak

HÁZIRENDJE

1. Tilalmi idők az országos horgászrend (továbbiakban ohr.) szerint. A tóba történő halkihelyezés utáni időtől kezdődően két hét általános horgászati tilalom lép érvénybe. Egyes halfajták kiemelése céljából a tó horgászközösségei alkalmilag önállóan is bevezethetnek tilalmi időket.

2. Méretkorlátozások: az ohr-be foglaltakat figyelembe véve szigorúbb méretkorlátozás is elrendelhető. A vezetőség a közösségek jóváhagyásával általános szabályok alá nem eső egyéb halak esetében önállóan is bevezethetnek méretkorlátozásokat.

3 . Mennyiségi korlátozások: az ohr-nél szigorúbb mennyiségi korlátozás is lehet a naponta fogható súly és darabszám esetében. Az egy napra engedélyezett halmennyiség kifogása után a tavakon horgászni nem szabad. A méretkorlátozással védett halak a fogás után azonnal, egyéb halfogást a vízpart elhagyása előtt maradandó módon be kell jegyezni a fogási naplóba.

4. Tilalmi idő: a ponty ívási időszakában általános horgászati tilalom lép érvénybe. Méretkorlátozás alá eső halfajokból (amúr 50 cm) felnőtt horgász naponta 2 db-ot összesen egyéb halból 5 kg-ot foghat. Ifjúsági horgász naponta 1 db-ot egyéb halból 5 kg-ot foghat.

5. Tilos a tavon a horgászkészségek, etetőanyagok behordása.

6. Horgászcélokra a csónakhasználat a tavon tilos.

7. A tavon stégek nem építhetők, foglalt hely nincs.

8. Tilos a vízi, partvédelmi növények irtása, fák csonkítása, létesítmények műtárgyak megbontása, rongálása. a szemetelés.

9. Tilos a tavak rendjét zavarni, víziállatokat, madarakat háborgatni.

10. Az tavon az éjszakai horgászat tilos, kivéve szombatról vasárnapra virradó éjjel!

11. A gyermekhorgászoknak éjjel tilos horgászni.

12. Az tavon hajnali 5 órától este 22 óráig szabad.

13. A tó művelési oldalán horgászni tilos!

14. Az tavon két bottal egy készségen két horoggal és egy orsó nélküli kishalazó bottal szabad horgászni.

15. Ifjúsági horgász egy bottal és egy orsó nélküli kishalazóval horgászhat.

16. Gyerekhorgász csak egy bottal horgászhat.

17. Két ponty kifogása után a horgász felszerelését köteles összecsomagolni és a horgászatot azonnal befejezni.

18. A horgászt a legkisebb vétség esetén a horgászattól el kell tiltani a vétség nagyságától függően megállapított ideig.

19. Köteles mindenki ellenőrizni a horgászengedélyek meglétét.

20. Az tó megközelítésére a határnyiladékot senki sem használhatja!

21. Fürdőzésre csak a kijelölt helyet lehet használni!

22. Az etikai szabályok az országos horgászrend szerint mindenkire vonatkoznak.

23. Mind a horgászrend, mind az etikai szabályok súlyos megsértése az egyesület szabályzatába ütközik.

24. Gondatlanságból elkövetett balesetekért a horgászrend ellen vétő horgász saját személyével felelős.

Ártándi bányatavak

A Horgászás időrendje:

Hétfő – Péntek 05-22 óráig
Hétvégén Szombat 05 órától Vasárnap 22 óráig

Árak:

2500 ft / 2 bot

Elérhetőség:

+36302540710